web analytics

Pulitzer Ödülleri açıklandı.
Yeni bir yılı daha geride bıraktık. Gazetecilik alanında on dört, mektup, drama, roman ve müzik alanlarında yedi olmak üzere toplam yirmi bir dalda verilen ödüller yeni sahiplerini buldu.

En dikkat çeken dallardan biri olan olan kamu hizmeti alanında, Los Angeles Times gazetesi ödüle layık görüldü. gazete muhabirleri Jeff Gottlieb, Ruben Vives ve diğer muhabirlerin , Kaliforniya’da, Bell adlı küçük bir kasabada bir grup yöneticinin maaşlarını astronomik boyutlara yükselterek yasa dışı kazanç sağladıkları gerekçesiyle gazetenin konuyu ısrarla takip ederek mahkemeye taşıması, jüri tarafından ödüle layık bulunmuş.

Uluslararası habercilik alanında ise uzun bir süredir dünya medyasının dikkatini çeken Putin Rusyası keyfi uygulamaları konusunda Moskova bürosu ekibinin dizi haberleri ödüle layık görülüyor. Komunizm sonrası Rusya’daki siyasi gücün yasa dışı kullanımı konusunda bir dizi haber yapan Clifford J. Levy and Ellen Barry ödülü paylaşıyorlar. Putin Rusyası’ nda siyasi gücün nasıl yasaların üzerinde keyfi uygulamalara dönüştüğünü bir dizi halinde belgeleyen Moskova bürosu şefi Clifford J. Levy 2003 yılında da araştırmacı gazetecilik dalında Pulitzer ödülü alan bir gazeteci. Ms. Barry’de ödüllere yabancı değil. 2002 yılından bu yana çeşitli dallarda finalist olarak yarışan başarılı gazeteci, 2008 yılında gazetenin aldığı ödülde payı olanlardan. edebiyat alanında da ödülleri var.

Kurgu Roman (Fiction) alanında ise Jennifer Egan’ın, “A Visit from the Goon Squad” adlı eseri ödüle layık görülüyor. Bu dala ödül veren jürideki isimler ise şöyle: Elizabeth Taylor,Chicago Tribune Editörü, Alan Cheuse NPR, Nicholas Delbanco yazar, Robert Frost Professor, University of Michigan.

Romanın konusu, yaşlı bir Rock gitaristi olan Bennie Salazar ile yanında çalışan Sacha’nın yaşam öyküsü. Müzik ve zaman arasında gidip gelen ve olgunlaşan yaşamlardan kesitlerin öyküsü olduğu yayıncısı tarafından bilgi notu olarak veriliyor.

The Pulitzer Prize

Post navigation