web analytics

Gündemi bir aydır işgâl eden “Kürt Açılımı” projesi tam kıvamına gelip fokur fokur kaynama noktasına yaklaşırken birden bire hava değişti.

Yıllardır tüm zamanların en büyük felaketi , (Yetkililere göre yüzyılın en büyük felaketi ) gündeme bir bomba gibi düştü.Ciddi sayıda can ve mal kayıpları tespit edildi.
Yetkili kurumlar meteorolojik olayların tahmin edilemez grafiklerinden söz ederken yakınını yitiren ,canı yanan vatandaş ne yapacağını şaşırdı.

Sel geldi .. İstanbul gibi 12 milyonluk bir metropolün havaalanına giden otoyolunu, köprülerini,işyerlerini,araçlarını ve yoksul işçilerini aldı götürdü. Yedi bayan işçi bir minübüsün penceresiz bagajında boğuldu.

Ayamama Deresi’ nin laneti İkitelli olarak anılan bölgeyi tarumar etti.
Televizyonlara çıkıp demeç veren yetkililer ise sorumluluğu “Derenin İntikamı ” olarak nitelendirdiler.

Bu arada konuyu araştıran gazeteciler, İstanbul belediye kayıtlarına göre toplam 700 kilometre uzunluğunda, sayıları da 70 civarında olan derelerin islah çalışmalarının ihmal edildiğini ya da yeterince yapılmadığını, üstüne üstlük Büyük Şehir ve Çevre belediyelerce dere yataklarında yapılaşmaya izin (Tapu ve iskan ) verildiğini, kaçak yapılaşmaların siyasi bağlantılarını da ortaya çıkarmış oldular.

Bugün Marmara’nın üzerindeki yağmur (geçmişte susuz geçen günlerde dua etmeye çıkılan ) bulutları binlerce yıldır olduğu gibi rüzgarın etkisiyle doğuya doğru kaymaya başladı.
Geriye bir ay sonra kuma dönüşecek olan kalın bir çamur tabakası kaldı.

Açılım yapılmak istenen halkın seçtiği milletvekilleri Diyarbakır adliyesi önünde oturma eylemi yaparken görüntüleniyor.

Obama yönetimi,ABD kongresine Türkiye’ye tarihinin en büyük 12 Milyar dolarlık silah satışını gerçekleştirmek üzere bir teklif götürüyor.

Ayamama Deresi civarındaki yapılaşmaya İSKİ ‘nin itiraz kayıtlarına rağmen İstanbul Büyük şehir Belediyesi ‘nin izin verdiği belgelerle ortaya konuyor .

Hakkını aramak isteyen vatandaş nereye başvuracak ? Kimi dava edecek ? Selde canını malını yitiren vatandaşın hakkını him koruyacak ?

Sel gitti o çamur kaldı …..Bir süre sonra o çamur da kuruyup kuma dönüşecek ..Daha sonra da güçlü kuzey rüzgârlarıyla savrulup havaya karışacak..

Çok değil bir ay sonra kimse olup biteni hatırlamaz bile.
Sel Gider Çamuru Kalır mı ?

Post navigation