web analytics

Eski İstanbul’da kahve yanında tatlı ikram etmek bir gelenekti.
Müslümanlar lokum, Rumlar ise portakal tatlısı (PORTAKAL-İ) ikram ederlerdi.
Bugün artık sayıları çok azalan İstanbullu Rum ailelerin bu geleneklerini göç ettikleri yerlerde de devam ettirdiklerini biliyoruz.
Çok az insanın bildiği portakal tatlısının (Portakali) hala kışları Rumlar ve Rumlardan öğrenen aileler tarafından yapılmaktadır .

Malzemeler(1)

• 6-7 adet orta boy portakal
• 1 kg. toz şeker
• 1 kg. su
• 1 limon suyu
Yapılışı:
1. Portakalları rendenin ince tarafı ile rendeleyip, kabuklarını 1’er cm. genişliğinde dilimleyin. Dilimleri bir kaba alıp, üzeri kapanıncaya kadar soğuk su ilave ederek 1 gece bekletin.
2. Daha sonra portakal kabuklarının suyu süzülür ve her dilim rulo halinde olacak şekilde sarılır. Rulo haline gelen dilimler 15-20 cm uzunluğundaki iplere yorgan iğnesi yardımıyla dizilir.
3. Dizili portakallar bir tencereye alınır, üzerine 1kg. su ilave edilip ocakta kaynamaya bırakılır.
4. Portakallar hafif yumuşayınca ocakdan alınıp, suyu süzülür.
5. Süzme işlemi bittikden sonra tekrar üzerine sıcak su eklenip, 1 kez daha kaynamaya bırakılır ardından süzülerek soğumaya bırakılır. Tekrar kaynatılmasının sebebi portakalda ki acı suyun tamamen çıkmasıdır.
6. Şerbet için; 1kg su + 1 kg şeker kaynatılır. Şerbet koyulaşınca içine 1 limon suyu ilave edilip bir kez daha kaynatılıp ocaktan alınır.
7. Şerbet ılıyınca ipen dizili olan portakalların üzerine dükülür ve soğumaya bırakılır. Daha sonra rulo portakallar iplerden dikkatlice çıkarılır. Tencerenin dibinde kalan şerbet üzerine ilave edilerek servis yapılır.

(1) Bu tarif Tarif al sitesinden alınmıştır.

Portakâli

Post navigation