web analytics


Tunus’dan esen “yasemin rüzgârı” önce Mısır’a, bu hafta da Libya yani eski dilde söylenişiyle Kartaca’ya ulaştı.

Gelmiş geçmiş en küstah diktatörlerden biri olan Kaddafi’nin ülkeyi terk ettiği söyleniyor.

“Arap devrimi” hızla tüm bölgeyi sarıyor.Milliyetçi Arap söylemiyle bir alakası yok aslında.Tüm söylenenlere karşın laik çıkışlı demokrasi dalgası bu. Halkın artık tahammülü kalmadı diktatörlere.
Çaldıkları seksen milyar dolarlık servetleriyle bir yerlere kaçan bu diktatörlere kim hesap soracak?

Yıllardır insanlık dışı, en çirkin baskı ve işkence yöntemleriyle ezdikleri halkın artık ayağa kalktığını görmemek mümkün değil.

Halkın haklı talepleri gerçekleşene kadar da önümüzdeki dönemde sular hiç durulmayacak gibi görünmüyor.

“Berberi” çöl kabilelerinden oluşan altı buçuk milyonluk genç nüfusuyla zengin bir petrol ülkesi. Kişi başına düşen 14 bin dolarlık geliriyle Afrika kıtasının en önde gelen ülkelerinden biri.
Ama halk aç.
Diktatörler ve yandaşları refah içinde yaşarken fakir halk açlık sınırında yaşıyor.

Mısır’ın aksine,geleneksel kabile yapısı belirleyici bir siyasi unsur olan Libya’da hakim olan ordunun ne gibi bir tavır takınacağı da merak konusu. Öte yandan uzmanların bildirdiğine göre yerli berberi halk bölgenin Araplaştırılması sürecinde islamın Harici mezhebine girmişler. Bu nedenle “harici” mezhebine mensup olan berberilerin “Müslüman kardeşler” ile bir bağlantısı da yok.

Bir milyon nüfusuyla Berberi “Warfali Kabilesi” ülkenin önde gelen siyasi gücü olarak biliniyor. Kabile liderleri Kaddafi’ye olan desteklerini artık vermeyeceklerini bildiriyorlar. Bu da zaten pamuk ipliğinde duran Kaddafi rejiminin sonu demektir.

Bir uluslararası gözlemcinin bildirdiğine göre, Mısır’da da görülen diktaya bağlı özel silahlı milis güçleri, damların üzerinden dürbünlü tüfeklerle göstericilerin üzerine ateş ediyorlar.

Bu da tam bir katliam olarak nitelendirilebilir. Bugünden başlayarak silahlı güçlerin halkla, yani Warfali kabilesi başta olmak üzere diğer kabilelerle bir iç savaş başlatacakları Kaddafi’nin gözde oğlu tarafından devlet televizyonundan resmen ilan edildi.

Ülkeleri konusunda neler söyleyecekleri merakla beklenen, yazar İbrahim al-Koni, genç kadın şair Meryem Salama, gazeteci Süleyman al-Barouni ağır sansür uygulanan ülkeden seslerini dünyaya duyurabilecekler mi?

Libya

Post navigation