web analytics

Ünlü İngiliz yazar vefat etti.

Her yazar öldüğünde gökyüzünden bir yıldız eksilir gibi gelir bana.

Kimileri fark etmez bile.

Milyarlarca yıldızın arasından bir iki tane eksilmiş kim fark edebilir bunu ?

O yıldızı izleyen ve gözleyenler fark eder.

Yaşamı fırtınalarla Şankay ‘dan Kanada’ya savrulan yazar Londra’nın kuzeyinde bir kasabada huzur bulur.

Eşinin veremden erken ölümü üzerine üç çocuğunun sorumluluğuyla farklı bir yaşam mücadelesine girer.

Çok acımasız ve sert bulduğu çağdaş yaşamı yumuşatmak için lüks tüketimden ve doğa düşmanı ürünlerden ve kapitalist dünyanın son dönemi olarak tanımladığı vahşi kent yaşamından uzakta yaşar .

Güneş imparatorluğu ” adlı filmdeki afacan çocuğun Şanghay ‘da 1930 yılında doğan küçük James Ballard ile benzerliklerini görmemek elde değildi.Bir çocuğun gözleriyle kameralara Steven Spielberg tarafından yansıtılan filmin senaryosu yazar hakkında bir çok ipucu vermiyor muydu ?

Tek kelimeyle yoğun bir göçebe yaşamı süren James Ballard ‘ın yazarlık serüveni de bu göçebenin izlenimleri gibi yansıyor kurmaca öyküler dünyasına .Küçük yaşta esir kamplarında edinilen izlenimler daha sonra Kanada’nın karlı topraklarında sürüyor ve yakalanılan amansız hastalıkla verdiği mücadele sürüp gidiyor.

Yazarın dostu ve ajanı Margaret Hanbury yakalandığı hastalık nedeniyle Ballard ‘ın 78 yaşında vefat ettiğini basına duyurana kadar onun yok olacağını düşünmemiştim.

Yazar bir söyleşide “unutmak için yirmi yıl hatırlamak için de bir yirmi yıl ” daha harcadığı çocukluk anılarını anlatıyordu.

Bilim kurgunun günümüzün edebiyat tarzı olduğunu savunan yazar, içinde yaşadığımız dünyanın bir bilim kurgu dünyası olduğunu, insanların ise uzaydan bu dünyaya geldiğini düşündüğünü anlatıyordu.

Evet dünya edebiyatının çok önemli yıldızlarından biri daha söndü.Geriye okunmayı bekleyen 20 ye yakın eseri kaldı.

Yazarın yapıtlarının Türkçe çevirileri Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlandı.
James Graham Ballard

Post navigation