web analytics


Bugünlerde herşeyin birbirine karıştığı bir ortamda ;Bence Dante ‘yi okumak için çok uygun bir zaman .İnsan izah edemediğini,dile getiremediği nesneleri ve olayları hep gizemli bir anlatı biçimine büründürmeyi meziyet bilmiş; doğanın gücüne ve ihtişamına duyduğu hayranlık ötesinde müşterek hakikati sürekli kurcalayıp durmuştur.Aklının almadığını ,gücünün yetmediğini, dilinin dönmediğini kendinden öte bir hakikati kavrayabilmek için gizemli hale getirmiş; idrak engeliyle her karşılaştıkça da semboller yaratmış , bazen de bizzat yarattığı sembolleri herkesin hakikatiymiş gibi göstermek işine gelmiştir.İşte İlahi Komedya ‘da böyle bir eserdir.Evrenseldir. Başlangıç dizeleri şöyle:

INFERNO : Canto I

“Yaşamımın tam orta noktasında ,

Kendimi karanlık bir ormanın kıyısında,

Tüm izlerin yokolduğu bir yolda buldum. “

Yani tam 709 yıl önce .

Floransa Şehir yönetimi tarafından kara listeye alınmış “seçkin” bir ailenin mensubu siyasi sürgüne gidiyor.Boynunda idam fermanıyla.

Vatikan ‘a karşı çıkan “laik” bir politikacının rakipleri tarafından bertaraf edilmesinin hazin öyküsüdür bu. Siyasi mücadeleyi kaybeden her politikacı gibi o da sonuçlarına katlanmak zorunda kalmış söz ve eylemlerinin .İşte bu sürgün Dante ‘nin ömrünün sonuna kadar sürecektir.Vatikan ‘ın gazabı onu her gittiği yerde takip edecektir. Tıpkı bir karabasan gibi :Cennet’i yazarken bile cehennemi anlatmayı tercih edecektir….

Paradiso: Canto XVI

(—-)

Irkların kendilerini nasıl feda ettiklerini görmek ,

Tanrının gözleriyle gören biri için hiç de zor değil,

Şehirlerin bile bir gün sonunun geleceğini unutmamak gerek..

Dante

Post navigation