“Arap Baharı” ve “Şeriat”

“Yasemin kokusu” ve “Arap baharı” adı verilen ” Arap devrimi”geçen yıl 18 Aralık tarihinde Tunus’da başlamıştı. Neredeyse birinci yılı dolacak. Bir yılda arap halkının direnişi Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Suriye’de ciddi sarsıntılara neden oldu. Tunus ilk kez serbest seçimleri gerçekleştirdi. Sırada Mısır var. Daha sonra da her halde Libya. Bir yıl sona ermeden üç ülkede rejim değişikliği meydana geldi. Direniş dalgası gelip Yemen ve Suriye kıyılarına da vurdu. Bu ülkelerde de çok kısa bir süre içinde rejim değişiklikleri bekleniyor. Bu uzmanlar tarafından kaçınılmaz bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Read more

“Hiç bi şey istemezük pasam….”

“Batı’da devlet ve toplum hayatı kontratlara dayanır.Osmanlı’da devlet ve toplum hayatında bu tip kontratlara dayanan bir tür kurumlaşma pek söz konusu değildir. (…) Burada hukukî bir akit sisteminden çok itaat edilen gelenekler söz konusudur.”

“Hiç bir şey istemezük pasam. Biz zaten bittük gayri …”

İstanbul depreminin 7.5 ve üzeri bir şiddette olacağının defalarca raporlarla bildirilmesine rağmen devlet bu konuda önlem almak yerine fay hatlarına mega kentler kurmaya devam etmektedir. Donanmasının ve nüfusunun yüzde kırkının fay hatları üzerine kurulmasına izin veren bir devletin vatandaşına ölümden ve kederden başka verecek neyi olabilir ki?

Read more

Deprem

Urartu Kraliçesi Semiramis, her halde ışıkların içinden vatanına bakıp ağlıyordur….
Yine aynı fotoğraflar, yine aynı kelimeler, yine aynı maazeretler…
Elerini göğe kaldırmış gözü yaşlı insanlar yardım bekliyor.
Bölgede doğal felaketlerle mücadele etmesi gereken yerel ve merkezi yönetimler, bölge yaşayan etnik toplulukların aralarındaki gerilimleri tırmandıran uygulamalar içindedir. Bunun bilinçli olarak yapıldığını düşünmek bile korkunç.

Read more

Libya

Ülkenin dört bir yanında direniş için silahlandırılan gruplar nasıl silah bırakacak?

Hiç kolay olmayacak.

Abdel Jalil sekiz ay sonra seçimlere gidileceğini de sözlerine eklemiş. Kırk iki yıl sıkı bir askeri sistemle yönetilen ülkede bu sivil organizasyonu gerçekleştirecek sivil toplum örgütlerinin acaba gücü yetecek mi? Yoksa yine dış ülkelerden yardım mı istenecek. İngiltere, Fransa ve İtalya hazır bekliyor. Türkiye’nin de bu süreçte söz sahibi olacağına kesin gözüyle bakılabilir.
Berberi kabilelerinin aralarında anlaşabilecekleri bir formülü üretecek olanlar bir yerde Libya’nın ekonomik düzeninde payı olan şirketler ve onların hamisi olan ülkeler.
Burada da kilit rolünü üstlenecek olan petrol şirketleri olacak…

Libya halkının hakettikleri hürriyet ve refaha kavuşmaları dileğiyle…

Read more

Booker Prize

The Sence of an Ending:
Tony Webster and his clique first met Adrian Finn at school. Sex-hungry and book-hungry, they navigated the girl drought of gawky adolescence together, trading in affectations, in-jokes, rumour and wit. Maybe Adrian was a little more serious than the others, certainly more intelligent, but they swore to stay friends forever. Until Adrian’s life took a turn into tragedy, and all of them, especially Tony, moved on and did their best to forget.

Read more

Tebaa

Özgün düşünce var mıdır? Ya kendi görüşüne sahip çıkma cesareti?

Şiddet tekelini elinde tutan “Hükümdar”, “Kral”, “Tiran”, “Çar”, “Firavun”, “Padişah”, “Hünkar” tebaasının farklı düşünmesini ister mi?

On altıncı yüzyılda bilimin gelişmesine paralel olarak başlayan; “Aydınlanma”nın ana unsurunun din dışı, gözleme dayalı ve araştırmacı bir düşünce yapısının yavaş da olsa toplumun “belirli” bir kesimine yayılması olduğu söylenir. Okumuş yazmış tabakalar din ile ahlak ayırımının farkına varmaya başlamışlardır.

Read more

Tomas Tranströmer

“In 1931, Tomas Tranströmer was born in Stockholm, Sweden. He attended the University of Stockholm, where he studied psychology and poetry.

One of Sweden’s most important poets, Tranströmer has sold thousands of volumes in his native country, and his work has been translated into more than fifty languages. His books of poetry include The Great Enigma: New Collected Poems (New Directions, 2003), The Half-Finished Heaven (2001); New Collected Poems (1997); For the Living and the Dead (1995); Baltics (1974);Paths (1973); Windows and Stones (1972), an International Poetry Forum Selection and a runner-up for the National Book Award for translation; The Half-Finished Sky (1962); and Seventeen Poems(1954).

Read more

Nobel Edebiyat Ödülü 2011

Adonis, Amos Oz, Tomas Tranströmer( Fotoğraf: AFP) Edebiyat dünyasının merakla beklediği an geldi. Yarın (6 Ekim Perşembe,2011) Stockholm saatiyle  tam 13:00 de , İsveç Akademisi’nin daimi sekreteri  Peter Englund, Gamla Stan’daki akademi binasındaki toplantı odasının kapısında görünecek.  Kısa bir metni

Read more